Informacje o Kongresie

Szanowni Państwo!

 

Z uwagi na liczne prośby z Państwa strony dotyczące zmiany formuły tegorocznego Kongresu Szkół i Przedszkoli, który planowaliśmy w dniach 20-21 września 2022 roku, podjęliśmy decyzję o przekształceniu wydarzenia w cykl kilkunastu webinariów. Mając na uwadze liczbę zadań z którymi mierzą się Państwo na początku nowego roku szkolnego, mamy nadzieję że tegoroczna formuła będzie bardziej wygodna i dostępna dla wszystkich pracowników szkół i przedszkoli, zainteresowanych kongresem. Wiemy, że tematy wystąpień są dla Państwa bardzo istotne dlatego zadbaliśmy o ich profesjonalne przygotowanie.

 

Zachęcamy do odwiedzania śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na Facebooku , na których zostanie w najbliższych dniach opublikowany kalendarz webinariów.

Specjaliści w dziedzinie UONET+

Nasi prelegenci są ekspertami znającymi e-dziennik UONET+ od podszewki.

Praktyczna wiedza

Omawiane zagadnienia można bezpośrednio wykorzystać w codziennej pracy.

Przygotowanie do rozpoczęcia roku

Poruszymy tematy związane z przygotowaniem dziennika do nowego roku szkolnego.

Nowości i inspiracje

Przedstawimy nowatorskie rozwiązania i ciekawe pomysły służące uatrakcyjnieniu nauczania.

Prelegenci

Bogumiła Mandat
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego

Za najważniejsze w swojej pracy uważa wspieranie ucznia w jego rozwoju, szczególną uwagę zwraca na pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Jest wykładowcą i konsultantem w ośrodkach doskonalenia nauczycieli, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, DSW we Wrocławiu w zakresie zarządzania oświatą, przygotowania pedagogicznego i metodycznego oraz komunikacji interpersonalnej.

Bogumiła Mandat
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
Agnieszka Rusin
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń – lider zespołu

Z wykształcenia socjolog, z doświadczenia trener. Od zawsze związana zawodowo z branżą IT. Wspiera użytkowników programów VULCAN w pracy z dziennikiem elektronicznym i w przygotowywaniu arkuszy organizacyjnych. Pomaga samorządom podczas rekrutacji do przedszkoli i szkół. Nie są jej obce nowoczesne narzędzia służące do zdalnego nauczania. Szkolenia są jej pasją, nie boi się też nowych wyzwań.

Agnieszka Rusin
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń – lider zespołu
Marzena Dec
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń

Z firmą VULCAN związana od 1998 roku. Współtworzyła pierwszy oddział firmy w Katowicach. Obecnie wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności pracując jako trener. Jest ekspertem w zakresie dzienników elektronicznych i arkuszy organizacyjnych. Koordynuje elektroniczny system rekrutacyjny do szkół ponadpodstawowych na terenie całego województwa śląskiego.

Marzena Dec
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń
Dawid Bachryj
Trener, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog

Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i terapii schematu. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów dla szkół oraz firm w zakresie rozwijania umiejętności miękkich, takich jak efektywna komunikacja, odporność psychiczna, radzenie sobie ze stresem, budowanie zespołu.

Dawid Bachryj
Trener, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog
Sebastian Wasiołka
Ekspert ds. edukacji zdalnej

Od ponad 20 lat związany z oświatą. Rozpoczynał pracę jako nauczyciel przedmiotów informatycznych, założył i kierował pracą ośrodka szkoleniowego. Współpracował z komisjami egzaminacyjnymi oraz współtworzył nową podstawę programową dla zawodu technik teleinformatyk. Jako trener w firmie VULCAN współtworzy i wdraża rozwiązania do pracy zdalnej oraz wspomaga proces nauczania zdalnego.

Sebastian Wasiołka
Ekspert ds. edukacji zdalnej
Przemysław Przybysz
Product Owner

Jest informatykiem i menadżerem z wykształcenia, zaś edukatorem z zawodu. Z oświatą związany od 19 lat – najpierw był nauczycielem, a od 14 lat pracuje jako trener. Specjalizuje się we wdrożeniach systemów wspierających dyrektora w zarządzaniu placówką oświatową. Co roku pomaga też samorządom w przeprowadzaniu elektronicznej rekrutacji. Udziela również konsultacji w licznych projektach unijnych.

Przemysław Przybysz
Product Owner
Renata Dankowska
Prezes Zarządu PROGRA Sp. z o.o., ekspert ds. doradztwa zawodowego

Menedżer, informatyk i doradca zawodowy. Pasjonat doradztwa zawodowego. Związana z branżą doradztwa zawodowego i edukacji od 25 lat. Praktyk w zakresie tworzenia nowoczesnych narzędzi i programów komputerowych w dziedzinie doradztwa. Autor i współautor wielu pomocy m.in.: „Labirynt zawodów” dla MEN, „Wyszukiwarka zawodów” dla KOWEZIU. Pomaga szkołom w zorganizowaniu dobrze funkcjonującego doradztwa zawodowego.

Renata Dankowska
Prezes Zarządu PROGRA Sp. z o.o., ekspert ds. doradztwa zawodowego
Marta Kowalczyk
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń

Od 15 lat pracuje w dziedzinie oświaty. W firmie VULCAN prowadzi szkolenia i wdrożenia systemów wspierających procesy rekrutacji do placówek oświatowych, dziennika elektronicznego UONET+ oraz Kadr i Płac VULCAN. Z wykształcenia i zamiłowania jest inżynierem, ale z zacięciem artystycznym, lubi więc dostosowywać narzędzia do potrzeb własnych i Klientów - tak, aby stanowiły jak największe wsparcie w codziennej pracy i były przyjazne. Jako trener uważa, że w procesie szkolenia najważniejsi są ludzie i relacje z nimi.

Marta Kowalczyk
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń
Krystyna Sikora
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń

Trener z ponad 21-letnim doświadczeniem. Swoją karierę zawodową rozpoczęła od pracy w szkole, dzięki czemu poznała specyfikę pracy w oświacie. Obecnie wspiera szkoły i samorządy w obsłudze aplikacji VULCAN. Specjalizuje się w programach uczniowskich (e-dziennik UONET+, Plan lekcji, Arkusz). Wspiera również samorządy w pracy z aplikacjami ułatwiającymi współpracę na linii szkoła-samorząd.

Krystyna Sikora
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń
Katarzyna Małek
Nauczyciel dyplomowany w Przedszkolu nr 43 w Lublinie

Z ogromną pasją podchodzi do pracy z dziećmi, uczy przez zabawę. Wspierając wszechstronny rozwój przedszkolaków wyzwala tkwiący w każdym z nich potencjał twórczy. Jest licencjonowanym trenerem pedagogiki freblowskiej, dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem podczas konferencji, szkoleń, kursów i warsztatów. Autorka książki „Teatrzyki. Wielka księga inspiracji. Propozycje animacji teatralnych i zabaw w oparciu o pedagogikę F. Froebla” i współautorka programu wychowania przedszkolnego „Dar zabawy”, jak i wielu artykułów tematycznych.

Katarzyna Małek
Nauczyciel dyplomowany w Przedszkolu nr 43 w Lublinie
Konrad Woźniak
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń

Od 10 lat pracownik firmy VULCAN. Przez 8 opiekun klienta wizytujący samorządy i szkoły w województwie małopolskim i podkarpackim, a od 2 lat trener, szkoleniowiec. Wdraża systemy kadrowo-płacowe, finansowe, a także programy Inwentarz, Opłaty, Magazyn, Stołówka, UONET+.

Konrad Woźniak
Konsultant ds. szkoleń i wdrożeń

Partnerzy Kongresu

Szczegółowy program

Dawid Bachryj

Człowiek jest istotą społeczną – to niezaprzeczalny fakt. Podczas wykładu skupimy się przede wszystkim na relacjach! Jak efektywnie współpracować pomimo różnic? Czy najważniejsze są wyniki? Jak poradzić sobie ze zmianami, których nie da się pominąć? Podczas spotkania zostaną omówione m.in. powyższe zagadnienia. Będzie również o poczuciu bezpieczeństwa, atmosferze wsparcia i komfortu. A wszystko po to, by było lepiej i łatwiej w nowym roku szkolnym.

Bogumiła Mandat, Krystyna Sikora

Podczas wystąpienia poruszymy ważne aspekty prowadzenia dokumentacji pracy z prawnego punktu widzenia. Przepisy prawa oświatowego regulują obowiązki dyrektora placówki jako nauczyciela, osoby zarządzającej szkołą oraz pełniącej nadzór pedagogiczny. Prowadzenie dokumentacji szkolnej ma wpływ na dokumentowanie przebiegu nauczania ucznia, pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej, prowadzenie nadzoru pedagogicznego oraz wspieranie i ocenę pracy nauczyciela. Można się zastanawiać, które z aspektów powinny być doprecyzowane, które z przepisów ograniczają nauczycieli i dyrektorów, czy rozbudowana dokumentacja służy jakości edukacji? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, warto rozmawiać, zastanawiać się, jak przygotowywać wewnętrzną dokumentację, by rzeczywiście służyła nauczycielom, dyrektorowi, dawała jak najwięcej informacji uczniom i ich rodzicom.

15.45-16.00

VULCAN i Partner Kongresu Nowa Era

W jaki sposób rozbudzić ciekawość uczniów? Czy sama technologia wystarczy, aby przeprowadzić atrakcyjne dla uczniów zajęcia?

W trakcie spotkania opowiemy w jaki sposób zwiększyć zaangażowanie uczniów oraz rozbudzić w nich ciekawość poznawczą. Pokażemy jak korzystając z systemu eduOne wyposażyć swoje lekcje w zasoby multimedialne oraz jak monitorować postępy w pracy uczniów. W trackie spotkania pokażemy jak skutecznie komunikować się rodzicami w celu monitorowania postępów pracy.

Dzięki środkom pozyskanym z programów rządowych tj. Aktywna Tablica czy Laboratoria Przyszłości można wyposażyć szkoły w nowoczesne narzędzia, które następnie z łatwością włączymy w realizację dowolnych zajęć. Pokażemy jak skutecznym rozwiązaniem jest Empiriusz, wprowadzający ucznia w świat wirtualnej rzeczywistości oraz doświadczeń chemicznych. Zaprezentujemy zalety druku 3D oraz zasady przygotowywania własnych modeli na dowolne zajęcia.

Wirtualna rzeczywistość i druk 3D pozwolą uczniom zobaczyć i dotknąć tego, co do tej pory pozostawało w sferze wyobrażeń na lekcjach chemii, matematyki, biologii, fizyki, informatyki i innych. Nauka programowania i elektroniki to inwestycja w rozwój zainteresowań uczniów tymi dziedzinami wiedzy, które już jutro będą obecne w każdym sektorze gospodarki, od produkcji po medycynę. Edukacja jutra, to edukacja na czasie.

17.00-17.15

Renata Dankowska, Katarzyna Małek

WYSTĄPIENIE I: Pasja czy rozczarowanie? Jak Twoja szkoła może pomóc odnaleźć swoją drogę uczniom, prowadzący: Renata Dankowska

Praca może być PASJĄ albo rozczarowaniem. Nie tylko całe nasze życie możemy przetrwać lub przeŻYĆ - pracę też. W niej spędzamy ok. 10 lat naszego życia. Co zrobić, by wybór szkoły przez uczniów, a w efekcie ich późniejszy wykonywany zawód był PASJĄ, a nie rozczarowaniem? Podczas wystąpienia skupimy się nad tym, co zrobić, by doradztwo w naszej szkole pomagało uczniom, a nie marnowało ich życie. Przypomnimy także, jakie obowiązki ma szkoła odnośnie doradztwa zawodowego. Znajdziemy również czas na chwilę refleksji nad tym, czy Państwa praca to pasja czy …?

WYSTĄPIENIE II: Praktyczne zajęcia w nurcie pedagogiki freblowskiej, edukacja przez działanie, czyli jak odkryć w sobie prawdziwy „DAR ZABAWY”, prowadzący: Katarzyna Małek

Edukacja przedszkolna to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka. Każdy z nas potrzebuje edukacji przez doświadczanie i do tego świata zapraszamy. Froebel.pl, czyli praca w nurcie pedagogiki freblowskiej, to prawdziwa przygoda dla dziecka i nauczyciela, to odkrywanie Darów, które są ukryte w naturze oraz w prostych drewnianych zabawkach edukacyjnych. „Rób to co kochasz a nigdy nie będziesz w pracy” – rozkochaj się w edukacji przez zabawę.

Bogumiła Mandat, Sebastian Wasiołka

Jak dzisiaj wygląda sytuacja dzieci ukraińskich w polskiej szkole? Podczas wystąpienia przyjrzymy się obowiązującym przepisom, porozmawiamy z ekspertką, dyrektorką szkoły, która uruchomiła aż 15 oddziałów przygotowawczych. Sprawdzimy w jakim miejscu obecnie się znajdujemy i spróbujemy zastanowić się wspólnie nad najbliższymi działaniami, jakie są niezbędne dla polskiej szkoły.

W związku z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, wielu uchodźców zamieszkało w Polsce. Jednocześnie do naszego systemu edukacyjnego dołączyło w bardzo krótkim czasie wiele ukraińskich dzieci. Pojawiały się tymczasowe rozwiązania, przepisy prawne nie nadążały za dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością. Wspólny projekt uruchomiony przez firmy VULCAN i Nowa Era pod nazwą: „Ukraińskie dzieci w polskiej szkole” zapewniał wsparcie dla polskich szkół, a tym samym dla dyrektorów i nauczycieli w trudnym procesie pracy dydaktycznej w nowej sytuacji.

Sebastian Wasiołka

Żyjemy w ciekawych czasach, w których zmiany zachodzą tak szybko, że nie sposób za nimi nadążyć. Wybitny filozof i pedagog powiedział: „Ludzie i zegarki nie mogą być stale nakręcani. Trzeba im też dać czas na chodzenie” (Friedrich Fröbel, niemiecki pedagog ). Człowiek świadomy, kompetentny potrafi we właściwy sposób wykorzystać posiadaną wiedzę i odnaleźć się w różnych, życiowych sytuacjach. A co w przypadku, gdy brakuje nam pomysłu na rozwiązanie problemu czy wyjście z trudnej sytuacji? O tym właśnie chciałbym porozmawiać. O rozwijaniu własnych kompetencji, zarówno twardych (niezbędnych do wykonywania określonej pracy, np. z obszaru ICT i narzędzia pracy, formalno-prawnego) jak i kompetencji miękkich (np. metody pracy i psychologii, motywacja i rozwój osobisty).

Dajmy sobie chwilę czasu nie tylko na własny rozwój, ale również zadbajmy o rozwój kadry pedagogicznej – i to wszystko w jednym miejscu: Centrum Kompetencji VULCAN. Zapraszamy.

Agnieszka Rusin

Jak powszechnie wiadomo dzieci szybciej uczą się doświadczając empirycznie pewnych zjawisk. Stąd ważnym elementem życia szkoły są wszelkiego rodzaju wyjścia czy wycieczki.  Podczas wykładu zaprezentujemy Państwu, jak dodać wycieczkę, jakie informacje obowiązkowo należy podać, następnie jak skompletować oddział i przypisać uczestników do wycieczki oraz zaznaczyć tych uczniów, którzy nie wezmą udziału w danej wycieczce. Ponadto pokażemy Państwu niezbędne wydruki oraz funkcje zatwierdzania wycieczki przez dyrektora szkoły.

W tym celu, w dzienniku elektronicznym UONET+ powstał Moduł Wycieczek. Pozwala on w prosty sposób kompleksowo zaplanować wycieczkę wraz z całą niezbędną dokumentacją tj. kartą wycieczki, listą uczestników, czy zgodą rodziców/opiekunów prawnych na udział dziecka w wycieczce.

Konrad Woźniak

VULCAN to nie tylko dziennik elektroniczny. W wystąpieniu przedstawimy Państwu możliwości innych aplikacji dostępnych w naszej ofercie. Pokażemy jakie procesy w szkole lub przedszkolu mogą zostać obsłużone dzięki przepływom informacji, pomiędzy tymi programami.

16.00-16.15

Łukasz Niećwieja

Ostanie miesiące obfitowały w wydarzenia, które miały duży wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, a także na dziennik elektroniczny. Wprowadziliśmy wiele zmian, których celem było dostosowanie dziennika do zmian w prawie oraz ułatwienie Państwu codziennej pracy z systemem.
Poniżej lista najważniejszych zmian, o których warto wiedzieć, i o których opowiemy:
- Połączyliśmy w pełni większość rozkładów materiału z podstawą programową. Od momentu aktualizacji nauczyciel już wie co się kryje pod symbolami opisującymi poszczególne punkty podstawy programowej. Podczas wystąpienia opowiemy, jak wykorzystać nowe możliwości opisu podstawy programowej.
- Dodaliśmy możliwości przygotowania list podręczników. Funkcjonalność została przygotowana głównie dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy samodzielnie kupują podręczniki. Pokażemy w jaki sposób można przygotować listy podręczników, jak je zatwierdzać, drukować w całości. Wreszcie pokażemy w jaki sposób rodzic/uczeń może wygenerować gotową listę i co może z nią zrobić.
- Opowiemy o licznych usprawnieniach dla szkół specjalnych, które m.in. ułatwiają pracę z końcowymi ocenami opisowymi.
- Przybliżymy Państwu całkowicie nowy moduł Wiadomości, który umożliwia pracę osobom niepełnosprawnym, zna języki i nie boi się smartfonów.

PANELE DEDYKOWANE

Poniżej znajdą Państwo program wystąpień ekspertów, które są adresowane do: dyrektorów, sekretarzy, administratorów, nauczycieli przedszkoli, nauczycieli klas 1-3, nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych. W trakcie Kongresu mogą się Państwo połączyć z wybranym przez siebie wystąpieniem.

Krystyna Sikora

Podczas wykładu zaprezentujemy, mechanizmy ułatwiające kontrolę dzienników zarówno pod względem wprowadzania danych przez nauczycieli, jak i informacji dotyczących frekwencji, ocen czy statystyk, a także sposoby weryfikacji rozkładów materiału. Ponadto  możliwości zbierania opinii w ważnych tematach od nauczycieli/rodziców/uczniów w postaci przeprowadzanych ankiet.

Jednym z wielu obowiązków dyrektora szkoły jest nadzór pedagogiczny, czyli opieka i kontrola nad działalnością placówki. Dziennik elektroniczny umożliwia dyrektorowi wgląd we wszystkie dzienniki w jednostce (zarówno szkoły, przedszkola, jak i dzienniki specjalistów i zajęć pozalekcyjnych), ale daje też możliwość tworzenia szybkich zestawień kontrolnych, by praca ta nie była żmudna i czasochłonna.

Marta Kowalczyk

Sekretariat to “skarbnica wiedzy o uczniach”. Podczas spotkania porozmawiamy o tym jak wykorzystać tę wiedzę i jak w szybki sposób uzyskać informacje na ten temat. Pokażemy, jak można zastosować dostępne szablony i jak dostosować je do własnych potrzeb oraz jak tworzyć wydruki seryjne czy różnego rodzaju zestawienia, które ułatwiają pracę sekretarza szkolnego. Zaprezentujemy również możliwości niedocenionego elementu “Dane własne” oraz możliwość udostępnienia rodzicom dokumentów przez witrynę.

Marzena Dec

Na spotkaniu zaprezentujemy jak dostosować wbudowane plany pracy do poziomu rozwoju dziecka  w danym wieku, oraz udzielimy wskazówek jak stworzyć autorski plan pracy. Ponadto pokażemy jak przy pomocy szablonów przygotować ocenę opisową lub ocenę gotowości dziecka po przeprowadzeniu diagnozy.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola dokumentacji przebiegu nauczania każdy nauczyciel jest zobowiązany do prowadzenia dziennika zajęć w którym na bieżąco ma dokumentować przebieg pracy dydaktyczno-wychowawczej w postaci wpisywania tematów, które wynikają z opracowanego przez nauczyciela miesięcznego planu pracy.

Dziennik elektroniczny umożliwia korzystanie z gotowych planów pracy udostępnionych przez wydawnictwa edukacyjne, ale daje też pole do wykreowania i korzystania z własnych modeli planów pracy.

Krystyna Sikora

Bardzo ważnym elementem codziennej pracy w szkole jest planowanie zastępstw za nieobecnych nauczycieli, a także rozliczanie w zdefiniowanych okresach rozliczeniowych godzin ponadwymiarowych, godzin doraźnych zastępstw i innych godzin dodatkowych. Podczas wykładu pokażemy, jak wprowadzić parametry konfiguracyjne, w jaki sposób planować zastępstwa wykorzystując wbudowane mechanizmy, a także jak dokonywać cyklicznych rozliczeń. Przedstawimy również, jak przygotować niezbędne wydruki, informacje statystyczne oraz zestawienie dla płac.  Moduł Rozszerzona księga zastępstw umożliwia zrealizowanie tych wszystkich zadań.

Kontakt

Pytania dotyczące zapisów,
faktur, zaświadczeń

t: 71 757 29 29 wew. 3, następnie: 1-szkolenia
m: cok@vulcan.edu.pl

Marta Zielińska

specjalista ds. eventów

Pytania organizacyjne
m: konferencje@vulcan.edu.pl

Anna Pełka

menadżer ds. rozwoju usług

Pytania merytoryczne
m: Anna.Pelka@vulcan.edu.pl

Krystian Kaczmarek

specjalista ds. jakości i rozwoju usług

Zapisy, pytania organizacyjne
m: konferencje@vulcan.edu.pl